USA flag  Ukraine flag Flag_of_the_United_Nations

 

ГРОМАДСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ «ІНСТИТУТ ФІНАНСІВ ТА ПРАВА»

вул. Гожулівська 6г, м. Полтава 36007, тел.: (067) 401-93-74, факс: (0532) 67-73-38, www.institutefl.org, ел. пошта: institute_fl@institutefl.orgUS style='font-size:9.0pt;mso-ansi-language:EN-US'>org

Розпорядження голови Полтавської облдержадміністрації від 14.04.2011 №158 «Про порядок розробки, проходження експертизи, фінансування та моніторингу виконання регіональних цільових (комплексних) програм».

 

 

№ п/ п

Назва програми

На який період прий- нята

Сесії, дата прийняття

Контроль за виконанням програми

Відповідальні за реалізацію програми

фінансуватимуться за рахунок коштів Полтавського обласного бюджету у 2014-му році

Соціальний захист

 14.

 

  Обласна Програма надання депутатами обласної ради допомоги малозахищеним громадянам в 2007-2011 роках (розпорядження голови обласної ради від 29 січня 2007р. №19). Про продовження дії обласної Програми надання депутатами обласної ради допомоги малозахищеним громадянам в 2007-2011 роках до кінця шостого скликання та внесення змін до Положення про порядок та умови надання разової грошової допомоги, затверджених рішенням обласної ради від 28 лютого 2007 року:

http://oblrada.pl.ua/ses/6/3/2.pdf.

http://oblrada.pl.ua/ses/6/16/35.pdf.

http://oblrada.pl.ua/ses/6/22/16.pdf.

 

2007- 2015 рр

 

7 позачергова сесія обласної ради V скл. від 28.02.2007р. 3 сесія обласної ради VI скл. від 01.02.2011. Внесено зміни: XVI сесія обласної ради VI скликання від 23.05.2013 р.

XXII    сесія обласної ради VI скликання від 25.04.2014 р. XXIII    сесія обласної ради VI скликання від 27.06.2014 р.

Постійна комісія з питань соціального захисту населення

 

Департамент праці та соціального захисту населення обласної державної адміністрації

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інформація про фінансування та результати виконання регіональних програм за 2013 рік

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

п/п

 

 

Назва обласної програми

Планові обсяги фінансування, тис. грн.

Фактичні обсяги фінансування, тис. грн.

 

 

 

Стан виконання (показники ефективності)

 

Усього

 

Державний бюджет

Місцевий бюджет

Інші  джерела фінансування

 

Усього

 

Державний бюджет

Місцевий бюджет

Інші  джерела фінансування

 

обласний бюджет

 

районний бюджет

 

місцевий бюджет

 

обласний бюджет

 

районний бюджет

 

місцевий бюджет

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

Соціальний захист

 

37.

 

Обласна Програма надання депутатами обласної ради допомоги малозахищеним громадянам в 2007-2011 роках

 

Рішення 7 позачергової сесії обласної ради V скликання від 28.02.2007 (продовжено до кінця VI скликання рішенням 3 сесії обласної ради VI скликання від 01.02.2011)

 

Департамент праці та соціального захисту населення облдержадміністрації

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-

Данною          Програмою передбачено Порядок надання депутатами обласної ради допомоги малозахищеним громадянам.

Фінансуванн заходів проводилося в рамках Програми розвитку місцевого самовряду- вання у Полтавській області на 2013-2015 роки.

 

Стан фінансування не передбачено

 

 

Бюджетні запити, відповідно до п. 9 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України від 8 липня 2010 року № 2456-VI: Форми 2012-1, 2012-2, 2012-3.

 

Постанова Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 № 256 «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету».

     Наказ Міністерства фінансів України №  75/39 «Про внесення змін до Типового переліку бюджетних програм та результативних показників їх виконання для місцевих бюджетів у галузі «Соціальний захист та соціальне забезпечення» ».

     Наказ Міністерства фінансів України №  1097/290 «Про затвердження Типового переліку бюджетних програм та результативних показників їх виконання для місцевих бюджетів у галузі "Соціальний захист та соціальне забезпечення» ».

 

Визначення соціальних послуг, у тому числі надане і в статті 1 Закону України від 19 червня 2003 року № 966-IV “Про соціальні послуги”, визначає послуги як “комплекс правових, економічних, психологічних, освітніх, медичних, реабілітаційних та інших заходів, спрямованих на окремі соціальні групи чи індивідів, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують сторонньої допомоги (далі - особи, що потребують соціальних послуг), з метою поліпшення або відтворення їх життєдіяльності, соціальної адаптації та повернення до повноцінного життя”. Основними формами надання соціальних послуг є матеріальна допомога та соціальне обслуговування.

 

Існує єдиний Державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, запроваджений Постановою КМУ від 29 січня 2003 року № 117.

 

Система соціальної підтримки повинна зосереджуватися на наданні пільг, допомоги та субсидій для тих громадян, доходи яких знаходяться або нижче, або на рівні офіційного прожиткового мінімуму. Однією з проблем такого підходу є те, що розвиток регіонів не є збалансованим, як щодо доходів, так і щодо рівня споживчих цін. Діяльність служб соціального захисту населення врегульовується багатьма законами, але соціальна підтримка населення переважно містить три складові:

1) соціальні пільги, що часто отримуються шляхом розподілів міжбюджетних трансфертів, зокрема, дотацій для різних категорій населення:

 - осіб, що мають право на пільговий проїзд у міському пасажирському і приміському транспорті, зокрема, пенсіонерів (2010-й рік - близько 10,5 млн. громадян України),

- дітей війни, які мають право на надбавки до пенсій та право на стаціонарну медичну допомогу в госпіталях ветеранів війни (2010-й рік - близько 6,1 млн. громадян України),

- ветеранів праці (2010-й рік - близько 4,6 млн. громадян України),

- незаможних громадян, які звертаються до держави по допомогу з оплати житлово- комунальних послуг (2010-й рік - до 4 млн. громадян України),

- ветеранів війни (2010-й рік - близько 2,8 млн. громадян України),

- осіб, що постраждали внаслідок катастрофи на ЧАЕС (2010-й рік - близько 1,9 млн. громадян України),

- інвалідів (2010-й рік - близько 2,6 млн. громадян України),

- осіб за професійною та соціальною ознакою (працівники органів внутрішніх справ, прокуратури, Служби безпеки України, транспорту, військовослужбовці), тощо.

2) соціальна допомога, що часто базується на порівнянні рівня доходів з рівнем забезпечення прожиткового мінімуму для сім'ї, надається малозабезпеченим сім'ям та у випадках з народженням дітей, інвалідам із дитинства і дітям-інвалідам.

3) субсидії, які є видом допомоги в грошовій або натуральній формі, що надається державою та органами місцевого самоврядування (наприклад, бюджетні кредити).

 

На виконання Указу Президента України 15 серпня 2001 року № 637/2001 “Про стратегію подолання бідності”, комплексна програма забезпечення реалізації стратегії подолання бідності була затверджена Постановою Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2001 р. № 1712, яка передбачає поетапну заміну системи діючих пільг на адресну грошову соціальну допомогу чи на соціальні послуги, для забезпечення надання допомоги винятково бідним верствам населення.

Стратегія була поділена на заходи, що повинні були відбуватися з 2001-го по 2009-й рік. Фінансове забезпечення Програми здійснювалося в межах коштів, передбачених в Державному бюджеті України та місцевих бюджетах, Пенсійному фонді та фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування. Зокрема, у 2002-му році повинно було відбутися запровадження консолідованої системи адресної соціальної допомоги та соціальних послуг. Заходи щодо втілення положень Програми приймалися розпорядженнями обласних та міських у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, інколи у вигляді обласних програм подолання бідності.

Програма економічних реформ Президента України на 2010-14 роки передбачає встановлення мораторію на запровадження нових видів соціальної підтримки населення й на розширення наявних видів підтримки на нові категорії населення.

До плану роботи Міністерства соціальної політики України на 2010 рік було включено супроводження у Верховній Раді України та Кабінеті Міністрів України законопроектів, спрямованих на удосконалення системи надання пільг, посилення їх адресності, проектів нормативно-правових актів щодо надання допомоги сім'ям з дітьми, зокрема, проекту Закону України “Про внесення змін до Закону України вiд 01.06.2000 р. № 1768-III “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям”.

 

Види соціальних послуг наведені у Законі України “Про соціальні послуги”. Згідно статті 5 зазначеного Закону, основними формами надання соціальних послуг є матеріальна допомога та соціальне обслуговування.

Оцінку ефективності допомоги та пільг найлегше було б здійснювати за умови адресності та адміністративно-фінансової консолідації. Адресність повинна передбачати її спрямування найбільш вразливим верствам населення:

- ветеранам війни;

- одиноким непрацездатним громадянам;

- інвалідам I, II та III-ї групи;

- сім’ям з дітьми-інвалідами до 16 років;

- багатодітним сім’ям, які мають трьох і більше дітей;

- сім’ям, у складі яких два і більше інвалідів;

- сім’ям з непрацездатними членами сім’ї, у складі яких є інваліди з дитинства;

- одиноким матерям, які зайняті доглядом за дитиною до трьох років;

- дітям-сиротам та дітям, що позбавлені батьківської опіки, які проживають з непрацездатними опікунами;

- сім’ям, які складаються тільки з непрацездатних осіб, тощо.

 

Одноразові та багаторазові пільги в Україні встановлюються 27-ма законами України, 2-ма указами Президента України, 15-ма постановами Кабінету Міністрів України та 5 іншими нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.

 

Скорочення доходів бюджетів унеможливлюють фінансування значної частини пільг, що дає можливість громадянам подавати адміністративні позови в суди.

 

Наприклад, п. 8 комплексної програми забезпечення реалізації стратегії подолання бідності була затверджена Постановою Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2001 р. № 1712 передбачав розробку та впровадження регіональних довгострокових програм "Турбота" з питань розвитку форм і методів комплексного надання соціальних послуг найбільш вразливим верствам населення, що фінансувалися б з бюджету АРК, обласних та міських у м. Києві та Севастополі бюджетів.

 

Методика обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги була затверджена Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15 листопада 2001 року № 486/202/524/455/3370.

 

Запровадження єдиної методики обчислення середньодушового сукупного доходу сім'ї з урахуванням її доходу від власності та вдосконалення механізму фінансування державної соціальної допомоги було передбачене на 2002-й рік комплексною програмою забезпечення реалізації стратегії подолання бідності затверджена Постановою Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2001 р. № 1712.  Поетапна заміна системи діючих пільг на адресну грошову соціальну допомогу чи на соціальні послуги була запланована комплексною програмою забезпечення реалізації стратегії подолання бідності затверджена Постановою Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2001 р. № 1712, починаючи ще з 2002-го року.

 

Універсальні пільги, на противагу адресним, значно частіше застосовуються в системі соціальної підтримки в Україні. У 2010-му році предметом широкого обговорення стала надзвичайно низька адресність системи соціальної підтримки в Україні.

 

Найбільш достовірним джерелом інформації про доходи є декларація про доходи та майно.

 

За прямим методом оцінки доходів, заявник на соціальну підтримку повинен надати управлінням праці та соціального захисту значну частину довідок, які ці управління повинні перевірити.

 

Згідно даних Міністерства соціальної політики України (КВКВ 250, 251), у п'яти областях України проводиться експеримент щодо впровадження непрямих методів оцінки доходів громадян, які звертаються за отриманням соціальної допомоги. Непряма оцінка доходів проводитиметься на основі характеристик домогосподарства та його членів: їх віку, освіти, роду занять, характеристик житлового приміщення, способу життя заявника тощо.

 

У бюджетах навряд чи передбачено видатки на перекваліфікацію працівників управлінь праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі державних адміністрацій, структурних підрозділів з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) з надання населенню житлових субсидій за спрощеним порядком.

 

Поділ отримувачів пільг на таких, хто має право на пільги за особливі заслуги перед Батьківщиною, за соціальною ознакою та за професійною ознакою, є досить характерним. У випадку з пільгами за професійною ознакою рівень доходів не враховується, але такі пільги повинні фінансуватися за рахунок профільних міністерств та відомств, а не за рахунок соціальних служб. 

 

- Постанова Кабінету Міністрів України від 10.12.2003 № 1895 “Про затвердження Положення про волонтерську діяльність у сфері надання соціальних послуг”.

- Постанова Кабінету Міністрів України вiд 27.08.2004 № 1125 “Про утворення Державної соціальної служби для сім’ї, дітей та молоді”.

- Постанова Кабінету Міністрів України від 2 серпня 2000 року № 1192 “Про надання щомісячної грошової допомоги малозабезпеченій особі, яка проживає разом з інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, які за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним”.

Соціальне страхування як спосіб захисту особи від втрат доходу є розділом Указу Президента України від 15 серпня 2001 року № 637/2001 “Про стратегію подолання бідності”. Загальнообов'язкове державне соціальне страхування переважно складається з Фонду соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання (ФСС НВ), Фонду соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням (ФСС ТВП) та Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (ЦЗ). ФСС НВ

Нормативно-правова база, що врегульовує діяльність ФСС НВ, складається з наступних нормативно-правових актів:

- Закон України від 08.07.2010 р. №2464-VІ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнобов'язкове державне соціальне страхування";

- Закон України № 1105-XIV "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" від 23 вересня 1999 року;

- Закон України від 22 лютого 2001 року № 2272-ІІІ “Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”, зі змінами, внесеними Законом України N 799-VI “Про внесення змін до деяких законів України щодо зменшення впливу світової фінансової кризи на сферу зайнятості населення” від 25 грудня 2008 року №799-VI, з 13 січня 2009 року;

- Постанова Кабінету Міністрів України від 13 вересня 2000 р. N 1423 "Про затвердження Порядку визначення страхових тарифів для підприємств, установ та організацій на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання";

- Постанова Кабінету Міністрів України від 13 вересня 2000 р. N 1423 "Про затвердження Порядку визначення страхових тарифів для підприємств, установ та організацій на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання";

- Постанова Правління ФСС НВВ та ПЗ України від 12.07.2007 року № 36 Про затвердження інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів ФСС від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.

Коди бюджетних платежів, згідно Наказу Мінфіну від 27.12.01 р. № 604:

50060000

Платежі до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на

виробництві та професійних захворювань України

50070000 Платежі до Фонду соціального захисту інвалідів

ФСС ТВП

 

Нормативно-правова база, що врегульовує діяльність ФСС ТВП, врегульовується наступними нормативно-правовими актами:

- Закон України N 2240-III “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” від 18 січня 2001 року;

- абзац 5 пункту 1 статті 1 Закону України від 11 січня 2001 року N 2213-III “Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування”;

- Постанова Правління Фонду соціального страхування по тимчасовій втраті працездатності від 04.03.2004 №21 у редакції наказу Правління Фонду від 19.01.2009 р. №10-ос "Про внесення змін та доповнень до форм звітності по коштах Фонду Ф4-ФСС з ТВП0та Ф14 (додаток до Ф4-ФСС з ТВП)".

 

Коди бюджетних платежів, згідно Наказу Мінфіну від 27.12.01 р. № 604:

50030000 Збір на обов'язкове соціальне страхування до Фонду соціального страхування України з тимчасової втрати працездатності

50030100 Страхові внески підприємств, установ, організацій та суб'єктів підприємницької діяльності

50030200 Надходження за путівки

50030300 Бюджетні трансферти

50030400 Надходження від застосування штрафних санкцій

50030500 Інші надходження

 

ЦЗ (Міністерство соціальної політики України)

Нормативно-правова база, що врегульовує діяльність центру зайнятості, врегульовується наступними нормативно-правовими актами:

- Закон України від 1 березня 1991 року N 803-XII “Про зайнятість населення”;

- Закон України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР “Про оплату праці”;

- Закон України від 2 березня 2000 року №1533-III “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” зі змінами, внесеними Законом України N 799-VI “Про внесення змін до деяких законів України щодо зменшення впливу світової фінансової кризи на сферу зайнятості населення” від 25 грудня 2008 року №799-VI, з 13 січня 2009 року;

- Закон України від 11 січня 2001 року № 2213-III “Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування”;

- Наказ Міністерства праці та соціальної політики України від 18.12.2000 р. № 339 "Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття"

- Наказ Міністерства праці та соціальної політики України від 06.02.2009 р. № 41 "Про затвердження Змін до Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття".

 

У зв'язку із впровадженням єдиного соціального внеску, відносини між Пенсійним фондом України, ФСС НВ, ФСС ТВП та ЦЗ будуть новими.

Ціни в Україні регулюються Законом України від 3 грудня 1990 року № 507-XII “Про ціни і ціноутворення”, який надає повноваження КМУ в галузі тарифного регулювання. На додаток, індекси споживчих і виробничих цін щомісячно розраховуються Держкомстатом  України. Рівень купівельної спроможності громадян України захищається Законом України від 3 липня 1991-го року № 1282-XII “Про індексацію грошових доходів населення”. Згідно статті 4 Закону України № 1282-XII, “індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлений в розмірі 101%”. Індексація грошових доходів переважно здійснюється на підставі прожиткового мінімуму та мінімальної зарплати працездатних громадян України. Порядок проведення індексації грошових доходів населення затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078.

Коди бюджетних платежів, згідно Наказу Мінфіну від 27.12.01 р. № 604:

50040000 Збір на обов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття

50040100 Страхові внески роботодавців від суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників

50040200 Страхові внески, утримувані роботодавцями з суми виплат найманим працівникам

50040300 Страхові внески осіб, які беруть участь у страхуванні на випадок безробіття на добровільних засадах

50040400 Інші надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття

50040500 Надходження від застосування штрафних санкцій

 

 

 

  

ГРОМАДСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ «ІНСТИТУТ ФІНАНСІВ ТА ПРАВА»

Любич Андрій Васильович

вул. Шевченка 27, оф. 36, м. Полтава 36039, Полтавська область

тел.(067) 401-93-74, факс(053267-73-38, 

www.institutefl.org

ел. пошта: institute_fl@institutefl.org

 

 

 

 

© ГО “Інститут фінансів та права”                 ПІДТРИМАТИ, ЗРОБИТИ ВНЕСОК.

 

  Oncnd` b Onkr`be Oncnd` sqr`mnbhr| hmtnplep Oncnd` b Jhebe Opncmng oncnd{ hmtnplepi